Epoksi ve Poliüretan


Endüstriyel zemin kaplama dünyasında, epoksiler ve poliüretanların her ikisi de termoset polimerler olmakla birlikte, işlevleri ve performanslarındaki farklılıkları büyüktür. Beton zemin kaplama uygulamaları için en dayanıklı, en uzun ömürlü kaplama sistemleri genellikle hem epoksi hem de poliüretan kullanımını içerir.

Epoksi Kaplamalar

Bugün piyasada, haritanın her yerinde maliyetlerle bir dizi farklı epoksi zemin kaplaması var. Çok basit bir ifadeyle, tipik bir iki parçalı epoksi kaplama, bir reçine tarafı ve bir sertleştirici tarafı içerir. Bu iki bileşen birlikte iyice karıştırılır, beton zemine uygulanır ve sertleşmesine izin verilir. İstenen farklı bir performans sonucunu karşılamak için formüle edilmiş kesinlikle farklı tiplerde epoksi kaplamalar vardır. Bunlar esnek epoksilerden kimyasal dirençli epoksilere, hızlı sertleşen epoksilere vb. kadar uzanır. Bu konuyu başka bir blog yazısına bırakabiliriz.

Biçim ve işlev açısından, epoksiler üç şeyde çok iyidir:

  • Betona Yapışma: Beton substrat bir kaplama almak için uygun şekilde hazırlanırsa, epoksiler betona mekanik olarak yapışmak için mükemmeldir. Bu, müteakip yapı ve son katlara izin verecek iyi yapışmış bir sistem tabanı oluşturur. Tam bir kaplama sistemi, sadece beton substrata ilk bağlanması kadar iyidir. Tabii ki, beton hazırlama uygun bir bağ kurmanın çok önemli bir parçasıdır. Elmas taşlama veya aşındırıcı kumlama yöntemleri gibi mekanik yollarla beton hazırlanmasını öneriyoruz.
  • Yapı / Kalınlık: Epoksi yapı katları tipik olarak uygulama başına 12 ile 24 km arasında monte edilir. Bu kalınlık kaplamanın epoksi primere kimyasal olarak yapışmasına izin verir ve küçük beton lekelerini ve kılcal çatlakları kendiliğinden düzleyecek ve dolduracak kadar kalındır. İstenen performans gerekliliklerine ve betonun durumuna bağlı olarak, daha fazla yapı kat uygulaması istenebilir. Sertleştikten sonra epoksi yapı kat(lar)ı sert ve dayanıklı bir yüzey sağlar.
  • Kurulum ve Performans: Sertleştikten sonra epoksi yapı kat(lar)ı iyi darbe direncine sahip sert ve dayanıklı bir yüzey sağlar. Epoksilerin kurulumu oldukça kolaydır, geniş çalışma süresi sergiler ve diğer endüstriyel döşeme çözümlerine kıyasla oldukça düşük maliyetlidir.

Madalyonun diğer tarafında, epoksiler UV ışığına duyarlıdır, bu nedenle güneş ışığına maruz kaldıklarında zamanla sarı veya sarı olurlar. Ayrıca poliüretanlar kadar aşınma ve kimyasallara dayanıklı değildirler.

Poliüretan Kaplamalar

Çok daha ince sertleştirilmiş film kalınlığı sergilemelerine rağmen, poliüretanlar epoksilere göre bir dizi benzersiz avantaj sunar.

  • UV Stabilitesi: Poliüretanlar mükemmel UV direnci gösterir. Epoksi üzerinde son kat olarak kullanıldığında, alttaki epoksiyi zaman içinde sararmaya karşı korurlar.
  • Kimyasal Direnç: Poliüretanlar daha geniş bir yelpazeye ve kimyasal konsantrasyonlarına dayanıklıdır. Ek olarak, sıcak veya soğuk lastiklerden lekelenmeye karşı mükemmel direnç sunar.
  • Arttırılmış Etki ve Aşınma Direnci: Poliüretanlar, mükemmel epoksi ve aşınma direnci sergiler ve kaplanmamış epoksi zeminlere göre dört kata kadar daha uzun ömür sağlar.
  • Kaplamalar: Poliüretan kaplamalar satenden yarı parlaklığa ve parlaklığa kadar değişebilir. Son kat dokusuna isteğe bağlı aşınma ve güvenlik katkı maddeleri dahil edilebilir.

Poliüretanların epoksilere göre avantajları ile neden biri diğerine göre bir kaplama teknolojisi seçesin ki?

Bu, birini diğerinin üzerine seçmek değil, her ikisini de istenen sonuca ulaşmak için kullanma meselesidir: Sistemi betona bağlamak için epoksi astarlar, toplam sistem yapımı / kalınlığı için epoksi yapı kat (lar) ı ve geliştirilmiş için poliüretan son katlar fiziksel performans, kimyasal direnç, güvenlik ve estetik.

Genel olarak, epoksiler, uygun şekilde hazırlanmış beton yüzeyleri astarlamak ve beton yüzeyindeki küçük lekeleri veya kılcal çatlakları gizleyebilen ‘yapı’ veya film kalınlığı sağlamak için tercih edilen malzemelerdir. Poliüretanlar, tüm sistemi koruyan gelişmiş performans özellikleri sağlar. Aslında, birçok durumda, epoksi astar ve yapı katları iyi bağlanmışsa, kullanıma bağlı olarak birkaç yılda bir gerekli olan basit bir poliüretan sonkat kaplaması gerekebilir. Poliüretanlar “kek üzerine krema” dır.

Epoksi ve poliüretan kaplamalar söz konusu olduğunda, önemli olan, her iki ürün teknolojisinin de dayanıklı ve uzun ömürlü bir döşeme çözümü üretmek için birbirleriyle birlikte iyi çalıştığını fark etmektir.

Tesisinizin ne tür bir polimer zemin kaplama sistemi gerektirdiğinden emin değil misiniz? Bizi arayın, yardımcı olalım.

Genel

epoksipoliüretan

Yorumlar devre dışı.